Emne: Funktioner |
|
Matematisk formål: |
Kunne koble forskellige repræsentationer af den samme situation |
Didaktisk formål: |
Op af stolene |
Variationsmuligheder |
Sidde 2 og 2 og have god tid til at sætte de forskellige op overfor hinanden |
Primære kompetence(r) |
Repræsentationskompetencen og modelleringskompetencen |
Materialer: |
Udklippede repræsentationer til at hænge op i klassen |
Tidsforbrug |
15 min |
Antal personer: |
Hele klassen sat sammen 2 og 2 |
Rundt omkring i klassen har I som lærere hængt de forskellige repræsentationer op (hænges op i alfabetisk rækkefølge). Eleverne går rundt sammen med deres makker og kigger på de forskellige repræsentationer og kobler dem 4 og 4.
Det er vigtigt at eleverne er bekendt med de 4 repræsentationer
Funktionsforskrift f(x) = 10x+100 |
Tabel ”Sildeben”
|
||||||||||
Graf |
Tekst Erik har fået 100 kr. af sin mor og lovet hver uge herefter at spare 10 kr. op. Hvordan vil udviklingen være på hans bankkonto de næste x antal uger?
|
Kommentarer/Spørgsmål
Har du kommentarer/spørgsmål om denne opgave. Brug matematikbankens forum på https://www.facebook.com/groups/matematikbanken/. Eller send en mail til info@matematikbanken.dk
Husk er du udvalgt copydan skole, skal du huske at indberette fra denne hjemmeside.
Du skal indberette hvis:
- Du giver eleverne link til denne/disse fil(er)
- Printer dokumentet til eleven
- Gemmer en digital kopi, som så udleveres til eleverne
- Viser et powerpoint for elever
SE mere på www.tekstognode.dk
”Eksemplarfremstilling af digital/papirkopier/prints fra denne hjemmeside til undervisningsbrug på uddannelsesinstitutioner og intern administrativ brug er tilladt med en aftale med Copydan Tekst & Node. Eksemplarfremstillingen skal ske inden for de rammer, der er nævnt i aftalen.”